Co mówią na mecie Biegu Rzeźnika ci, którzy go ukończyli? Kiedy dojdzie do skutku rzeźnicka wyprawa na księżyc? Co ma wspólnego bieganie w górach z szybkością na asfalcie? Czy warto biec w Rzeźniku z własną żoną lub mężem? Czy ultra rzeczywiście jest drogie i dlaczego tak trudno dziś o sponsorów? Kto więcej śmieci w górach: biegacze czy turyści? Jakie są największe błędy uczestników biegów górskich? I o co Mirek Bieniecki prawie obraził się na gospodynię podcastu?!
Mirosław Bieniecki – dla wielu osób w biegowym świecie człowiek instytucja. Oficjalne bio jest takie: Prezes Fundacji Bieg Rzeźnika i organizator – jak sam mówi – kilku całkiem popularnych biegów górskich w Polsce; socjolog, prezes Instytutu Studiów Migracyjnych.
W przeszłości: bardzo szybki biegacz – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w latach 1991-1994 oraz Akademickich Mistrzostw USA (NCAA Division II) w latach 1996-1998. Biegał 5 000 metrów w czasie 14:29, dychę w nieco ponad pół godziny i półmaraton w okolicach 1 godziny i 16 minut, ale to było „20 kilo temu”.
Dziś zawodowo zajmuje się organizacją popularnych imprez biegowych nie tylko w Bieszczadach. Ale także aktywnie działa na rzecz popularyzacji biegania w górach, w Bieszczadach zwłaszcza, współtworząc m.in. projekt Bieszczadzkich Tras Biegowych (TUTAJ) – licząc, że z wytyczonych pętli i dobrze oznakowanych ścieżek skorzystają nie tylko biegacze trenujący do jego imprez, ale także piesi turyści i miłośnicy gór.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z jedną z najbarwniejszych postaci biegowego świata!